כל מה שצריך לדעת על צביעת עץ, גדרות עץ, חידוש דקים, בניית דק עץ או פרגולות עץ.

מחירון
לחצו לייק בגוגל +
והצטרפו למשפחת החברים שלנו
חברנו בגוגל זוכים בהנחה אוטומטית של 10%


קבלו הצעת מחיר
שם מלא:
טלפון:
עיר:
סיווג:
הערות:סוגי עצים לבניית פרגולות גזיבו דקים וריצופי פרקט

על מדפי מחסן העץ
על מדפי מחסן העץ

בתעשיית העץ נהוג להבחין בין עצים קשים לעצים רכים. חלוקה זאת מקבילה בדרך כלל לאבחנה בין עצי עלים המשירים את עליהם לקראת החורף לבין עצי מחטים שאינם נשירים. רוב עצי העלים, כגון הטיק הבורמזי,המהגוני,אירוקו, איפאה, קומרו,גרפרה, האגוז, האלון והאשור (המוכר יותר בשם עץ בוק), שייכים לקבוצת העצים הקשים, ורוב עצי המחטים, כגון האורן (העץ הלבן) הסידר והאשוח, שייכים לקבוצת העצים הרכים הגורמים המשפיעים על קשיות העץ הם מידת צפיפות התאים המרכיבים אותו, אופי החומרים האגורים בתוך התאים ותנאי הגידול, כאשר עצים הצומחים לאט מבשילים בדרך כלל לעצים קשים יותר מאשר עצים שצומחים מהר. עצים קשים הם בעלי משקל סגולי גבוה יותר מאשר עצים רכים ולכן שקילה היא אחת השיטות לבחינת טיב העץ בכלליות ניתן לאמר כי עץ קשיח מגלה עמידות טובה יותר בפני פגעי טבע ,רטיבות ,חרקים וחבלות ושריטות ותחזוקתו זולה יותר - מחירו גבוה יותר בהתאם.

תחזוקה ושימור דק

קחו בחשבון כי כל דק זקוק לתחזוקה כלשהיא. דקים מחומרים מרוכבים (סיבים פולימרים) ודקים מעצים קשים יקרים מעט יותר אך דורשים פחות השקעה בשימור המראה שלהם מדקים מעצים רכים. בבואכם לבנות דק חדש קחו בחשבון שהשקעה ראשונית בחומרי גלם "יקרים" ומשובחים יותר תשתלם לכם או תתקזז בהתאם למאמצים והכסף אותו תדרשו לשלם בתחזוקה ושימור הדק שלכם בהמשך.

מחסן עצים - כיצד העצים מאוכסנים

בבואכם לרכוש עץ ממחסני עצים הקפידו לבדוק כיצד נוהג הספק לאכסן את חומרי הגלם שלו - רצוי לוודא שהם אינם חשופים לגשם ושמש ואינם מונחים תחת כיפת השמיים שהאכסון הוא ברמה נאותה. במידה והנכם נתקלים בערמות עץ פזורות בחצר קחו בחשבון כי יתכן וחומרי הגלם על המדף עברו תהליך שהייה דומה. במקרים רבים חשיפה לשמש ולרטיבות עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעץ. למידע נוסף על סוגי עצים להלן קישור למחסן עץ ישראלי איכותי.

במחסן העץ תוכלו לבקש שיחתכו עבורכם את חומרי הגלם במידות הנכונות כולל עיצובים מיוחדים לקצוות הקורות במידה והנכם בונים פרגולה מעוצבת לדוגמא. בבניית דק תוכלו להשתמש במגוון חומרי גלם -עשו את ההפרדה בין העץ לכיסוי משטח הדק העליון שהוא החלק הויזואלי של הדק לבין העץ לבניית התשתית, שם תוכלו להשתמש בעץ פחות רפרזנטטיבי כגון פלטות רב שכבתיות שעלותם זולה יותר באופן ניכר מעלות עץ מלא.
להלן מצורף סרטון של מחסן עץ אמריקאי בכדי שתוכלו לקבל תחושה למה לצפות.
סוגי העצים הנפוצים בארץ ,לבנייה של דק

קיימים בשוק מספר סוגים של דקים מעצים טבעיים המיובאים ממדינות שונות, כמו כן בשנים האחרונות החלו לייצר משטחי דקים מחומרים סינטטיים. כאמור דקים טבעיים עשויים מסוגי עצים שונים השונים בתכונותיהם הפיסיות, במראה, בגוון, בגימור, באופן התחזוקה וכמובן במחיר. בארצנו נפוצים דקים העשויים מהעצים להלן.

דק אורן

עץ האורן הנפוץ בשימוש בארצנו מיובא לרוב מפינלנד או מרוסיה. האורן נחשב לעץ הנפוץ ביותר בדקים וזאת בשל היותו עץ רך דבר המאפשר נוחות בעיבודו כמו כן בשל מחירו "הזול" יחסית לשאר העצים . האורן הטבעי הוא בעל מראה צהבהב עם עיניים המקנות לו מראה טבעי ויפה. לרוב עץ אורן בשימוש בדקים מגיע בגוון ירקרק וזאת בשל חיטוי הנקרא אימפרגנציה המקנה לאורן הגנה מפני חרקים ומזיקים. הצבע הירקרק נעלם עם הזמן ועם חשיפתו לשמש. דקים מעץ אורן יש לתחזק אחת לחצי שנה או שנה וזאת בהתאם לחשיפה למפגעי מזג האוויר והשמש.

דק איפאה IPE

עץ האיפאה מגיע אלינו מברזיל וממדינות דרום אמריקה. האיפאה הוא עץ מבוקש מאד בתעשיית הדקים בארץ ובעולם וזאת בשל צבעו, תכונותיו והמראה המיוחד והיוקרתי שלו. האיפאה הוא עץ קשה ועמיד המגיע בגוונים של חום בהיר עד כהה דבר המקנה לו טקסטורה מיוחדת ויפה. עלות הכנת דק מעץ איפאה יקרה יותר מעץ אורן דורשת מיומנות ומקצועיות מצד המתקינים. דקים הבנויים מעץ איפאה עמידים יותר לשחיקה ולשריטות כמו כן לניזקי מזג האוויר אך עם זאת העץ עצמו כמעט ולא ניפגע. בכדי לשמר את המראה והגוון יש לתחזקו לרוב אחת לשנה בחומרים המיועדים לכך. למידע נוסף על דק מעץ איפאה..

דק אירוקו

עץ האירוקו הוא עץ טרופי שמקורו במזרח אפריקה. עץ האירוקו נמנה עם משפחת העצים הקשים בדומה לאיפאה ועל כן עמידותו בפני מזיקים ובפני פגעי מזג האוויר. עץ האירוקו מגיע בגוונים של צהוב-חום בהיר ועד לגוון של חום כהה. דקים העשויים מעץ אירוקו עמידים בפני עיוותים מנזקי השמש ומזג האוויר והתקנת דק מעץ זה אף היא דורשת מיומנות ומקצועיות מצד המתקינים.

דק קומרו

עץ הקומרו הוא עץ טרופי הגדל בעיקר בדרום אמריקה. עץ הקומרו מגיע בגוונים של צהבהב-חום בהיר ועד לחום קהה. דקים מעץ קומרו עמידים מאד בנזקי השמש ומזג האוויר ועל כן הוא מתאים ונוח להכנת דקים. המיוחד במראה של עץ הקומרו הוא שבבניית דק עימו מקבלים גוון אחיד והומוגני ללא עיניים וללא שינויים בטקסטורה. בניגוד לדקים אחרים דק מעץ קומרו שומר על גווניו ופחות מאפיר אך עם זאת יש לבצע בו תחזוקה אחת לשנה בחומרים מיוחדים המתאימים לו.

דק טיק

מקורו של עץ הטיק הוא ביבשת אסיה והטיק הבורמזי נחשב לאיכותי ביותר מבניהם. עץ הטיק מגיע בגוונים של חום –חום שחור והוא נחשב לאחד מחומרי הגלם היקרים והאיכותיים בעץ. דקים מעץ טיק עמידים מאד בפני מזיקים ופגעי מזג האוויר וזאת בשל השומניות שבו. למרות השתייכותו למשפחת העצים הקשים הוא עץ נוח לעבודה. נהוג להשתמש בעץ טיק במוצרים הדורשים עמידות ארוכת שנים בתנאים קשים כמו בסמיכות לים ועוד. דקים מעץ טיק הם דקים מהאיכותיים והיוקרתיים שיש בישראל וניתן להגיע לרמות גימור מדהימות כמו כן יש לבחור במתקין מקצועי ומיומן בבחירת דק מסוג זה. עלות בניית דק מסוג זה יקרה יחסית לסוגי העץ האחרים הנפוצים בארץ.

דק סינטטי\פולימרי

בשנים האחרונות החלו לייבא לארץ דקים סינטטיים –פולימריים השונים בתכונותיהם ובעלותם מדקים העשויים מעץ טבעי. בדקים סינטטיים תמיד הגוון והצורה של לוחות הדק יהיו אחידים והם אינם מצריכים טיפול ו\או תחזוקה מיוחדת. קיימים בשוק מספר סוגים של דקים סינטטיים\פולימרים באיכויות שונות ובמחירים שונים.